Több kecskeméti az állami kitüntetettek között

2016 aug 19
Megosztás
Tőzsér Judit

Csak a kétségbevonhatatlan teljesítmény az, ami a nemzeti büszkeség aranyfedezetét biztosítja - jelentette ki Lázár János csütörtökön Budapesten, amikor a Pesti Vigadó épületében állami kitüntetéseket és miniszteri elismeréseket adott át augusztus 20. alkalmából.

Megjegyezte, "legkiválóbb honfitársaink egyéni teljesítménye végül közösségi élménnyé válik" és a legitim nemzeti büszkeség része, forrása lesz, legyen szó akár a nagyközönség által is látható eredményről, akár a hétköznapok csendes kiválóságáról.

Lázár János hangsúlyozta: egy népnek az a természetes állapota, hogy büszke, a baj sokkal inkább azokkal a népekkel van, amelyek "nem tudnak vagy nem mernek büszkék lenni önmagukra, saját különbözőségükre vagy, bátran mondhatom, saját különbségükre".

A miniszter azt mondta, Magyarországgal is megesett történelme folyamán, hogy alattvalója volt egy nagy-nagy birodalomnak, "vagy manapság, nem is olyan régen, engedelmes piaca egy hatalmas piacnak, semmi több, a nagy történelmi fordulatok így aztán mindig a szuverenitás visszaszerzéséről szólnak, annak a jognak a visszaszerzéséről, hogy az életünket meghatározó döntéseket mi magunk hozhatjuk meg".

Egy nép öntudatra ébredésével, felnőtté válásával óhatatlanul együtt jár a nemzeti büszkeség érzése, ennek az érzésnek az erősödése

- fogalmazott Lázár János, aki szerint ez nem nacionalizmus, hanem erős önazonosságtudat, ami a szabadság velejárója, egyik megnyilvánulása.

Lázár János - a riói olimpián tartózkodó Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere képviseletében - azt is kiemelte: a nemzeti kultúrát mindenkihez el kell juttatni, ezért "ne elégedjünk meg azzal, hogy az csupán az elit luxuscikke marad", különösen, akkor, amikor az "egy kulturális felső tízezer kiváltsága".

A Magyar Érdemrend tisztikeresztjét 31-en, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét 43-an, a Magyar Arany Érdemkeresztet 48-an, a Magyar Ezüst Érdemkeresztet 29-en, a Magyar Bronz Érdemkeresztet 19-en vehették át az ünnepségen. A Népművészet Ifjú Mestere-díjjal hét, Bessenyei György-díjjal öt, Szinnyei József-díjjal négy, Móra Ferenc-díjjal három, Pauler-Gyula-díjjal két, József Attila- és Liszt Ferenc-díjjal egy-egy művészt ismertek el.

Magyar Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést kapott VARGA LÁSZLÓ, nyugalmazott református lelkipásztor és püspökhelyettes, volt országgyűlési képviselő, a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány kuratóriumi elnöke.

Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést kapott SZABÓ ISTVÁN SÁNDOR, pedagógus, a kecskeméti Katona József Gimnázium igazgatója,

Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott PÁL ATTILA, a kecskeméti Katona József Színház színművésze,

Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést kapott SEBŐKNÉ TŐZSÉR JUDIT, a Gong Rádió Kft. tulajdonos-ügyvezetője,(képükön)

Magyar Bronz Érdemkereszt kitüntetést kapott LUDVIGH ZOLTÁN, búvárúszó mesteredző, a Magyar Búvár Szakszövetség tiszteletbeli alelnöke, a Bács-Kiskun Megyei Búvárszövetség főtitkára,

Magyar Bronz Érdemkereszt kitüntetést kapott BEREGSZÁSZI SZABOLCS, röplabda mesteredző.

Továbbá Bács-Kiskun megyéből állami kitüntetést kaptak még a következők:

a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést kapott SZÁSZ ANDRÁS, író, újságíró (Kiskunfélegyháza),

Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést kapott KOVÁCSNÉ KOSZTOR MARIANNA, a kiskunfélegyházi Dózsa György Általános Iskola tanítója.