Tovább javul a térség ivóvízminősége

2014 feb 20
Megosztás
Kecskeméti politikuson a projektnyitón

Kettőszázötvenezer ember jut egészséges ivóvízhez a „Kék-Víz” elnevezésű Észak-Bács-Kiskun Megyei Ivóvízminőség-javító Program keretében - jelentették be csütörtökön Kecskeméten. 

 

A legtöbb aktív kecskeméti politikus, valamint térségi polgármesterek is jelen voltak csütörtönkön a Bácsvíz Zrt.-nél rendezett projektnyitó rendezvényen, ahol bemutatták a most induló, több mint tízmilliárd forint összértékű ivóvízminőség-javító programot. A rendezvényt Kerényi János, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja nyitotta meg.

Elmondta: az ország más megyéivel ellentétben, Bács-Kiskunban három nagy közösségi tulajdonban lévő vízszolgáltató van, csak Csólyospálos környékén van egy kisebb területet ellátó vízszolgáltató magánkézben.

Ezt követően Zombor Gábor, Kecskemét polgármestere beszélt. Elmondta: a Kék-Víz Észak-Bács-Kiskun Megyei Ivóvízminőség-javító Programot megvalósító önkormányzati társulásnak Kecskemét a gesztora. Hozzátette: a harminc települést érintő program teljes költségvetése nettó 10,5 milliárd forint, amelyből a magyar kormány átvállalta a településekre jutó csaknem 2 milliárd forint önerőt.
       
A programról

Az Észak-Bács-Kiskun megyében rendelkezésre álló felszín alatti vízkészletek minősége a magas arzén-, ammónium-, vas- és mangántartalom miatt nem felel meg az uniós elvárásoknak. A települések derogációs kötelezettségének teljesítését az Új Széchenyi Terv ezen programjával nettó 8.315.230.338 forinttal támogatja. Ez az elszámolható költségek 79 százalékát fedezi.

 A projekt teljes költsége meghaladja majd a 10 milliárd forintot. 

A Kék-víz programnak köszönhetően négy település - Lajosmizse, Nyárlőrinc, Orgovány és Városföld - önálló vízművel gyarapodik és napi hatvanezer köbmétert meghaladó új tisztítási technológiai kapacitás épül ki. További települések ellátásához a kivitelező 171,5 kilométer vezetéket létesít és térségi rendszereket alakít ki. Az összes költség ötöde a meglévő hálózatok felújításában, tisztítási csomópontok és körvezetékek építésében hasznosul. 

A „Kék-víz” Észak-Bács-Kiskun Megyei Ivóvízminőség-javító Program az alábbi 30 településen valósul meg: Apostag, Ágasegyháza, Ballószög, Bugac, Bugacpusztaháza, Dunavecse, Fülöpháza, Fülöpjakab, Gátér, Helvécia, Izsák, Kecskemét, Kerekegyháza, Kiskunfélegyháza, Kunadacs, Kunbaracs, Kunpeszér, Kunszentmiklós, Lajosmizse, Lakitelek, Nyárlőrinc, Orgovány, Pálmonostora, Petőfiszállás, Szabadszállás, Szalkszentmárton, Tass, Tiszaalpár, Tiszakécske, Városföld. 

A projekt eredményeként eddig ellátatlan településrészek kapcsolódhatnak be a vezetékes ellátásba és mintegy kettőszázötvenezer lakos számára lesz biztosított a nemzetközi követelményeknek megfelelő, jó minőségű ivóvíz. 

A fejlesztések részletei

Kecskemét- Ballószög-Helvécia vízellátó rendszer

Kecskeméten a vízminőségjavítása érdekében egyes víztermelő kutak melléfúrásos vagy szűrőcserés felújítására kerül sor. Egyes kutaknál a kútakna és kútgépészeti felújítások elvégése is megvalósul. Az I. és II. sz. vízműtelep korszerűsítését a kezelőépületek felújítása és részleges átalakítása jelenti és a 2 500 m3/óra kapacitású tisztítási technológiát is fejlesztik majd. A projekt keretében több mint 17 km 100-200 mm átmérőjű vízhálózati gerincvezeték felújítása valósul meg.

Lajosmizse

A program keretében a vízellátás biztosítására új tartalékkutat fúrnak, a vízműtelepen pedig a víz tisztítására 115 m3/óra kapacitású tisztítási technológiát építenek ki. Jelentős beruházás a városközpontban telepítésre kerülő új, 500 m3-es víztorony, a 200 m3 kapacitású víztorony kiváltására. A hálózaton a pangó vizek megszüntetése érdekében körvezetékeket építenek ki, valamint egyes csővezetékek rekonstrukcióját is elvégzik.

Városföld

A településen a vízminőség biztosításához új tartalékkút fúrása, 23 m3/óra kapacitású tisztítási technológia kerül telepítésre a meglépő vízműtelepre, annak felújításával együttesen. A hálózati veszteség csökkentése érdekében egyes hálózati elemek cseréje is megvalósul.

Orgovány

A vízminőségi biztosításához 33 m3/óra kapacitású tisztítási technológia létesül, és a hálózati veszteség csökkentése érdekében egyes hálózati elemek cseréje is megvalósul.

Kerekegyháza – Fülöpháza – Kunbaracs térségi rendszer kialakítása

A települések kedvező földrajzi elhelyezkedése lehetővé teszi a három település együttes vízellátásának biztosítását, a Kerekegyházán megvalósuló vízműtelepről. A vízminőség biztosításához 127 m3/óra kapacitású tisztítási technológia beépítése szükséges a meglévő vízműtelepre, a vízszolgáltatást biztosító tartalék kút fúrása mellett. Fülöpháza, Kunbaracs vízellátására távvezeték épül ki. A projekt keretében az érintett települések hálózatán rekonstrukciós munkák valósulnak meg. 

Tiszakécske – Lakitelek - Tiszaalpár

A meglévő térségi vízműrendszer fejlesztése Tiszakécskén a meglévő termelő kutak és vízműtelep felújítását, új korszerű 2X500 m3térszíni víztorozó medencék építését jelenti. A tiszaalpári meglévő kútkertben zöldmezős beruházásként 75 m3/óra kapacitású komplett víztisztítási technológia létesül. A települések hálózatain egyes meglévő vezetéket rekonstruálnak, a tűzcsapokat kicserélik.

Nyárlőrinc

A program keretében a településen a meglévő vízbázisra alapozva új, 25 m3/óra kapacitású tisztítási technológia berendezést telepítenek,és kezelőépületet islétesítenek. Jelentős beruházás a telepítésre kerülő új 100 m3-es víztorony, valamint a vízhálózaton egyes tolózárak, tűzcsapok cseréje.

Bugac - Bugacpusztaháza

A vízminőség biztosításához Bugacon 25 m3/óra kapacitású tisztítási technológialétesítése valósul meg. Bugacpusztaháza vízellátása céljából Bugacról távvezetéket építenek, amely kiváltja majd a most üzemelő tisztítóművet. A hálózati veszteség csökkentése érdekében egyes hálózati elemek cseréje is megvalósul.

Kiskunfélegyháza térségi vízellátó rendszer

A Kiskunfélegyházán található ivóvíz megfelelő minőségű. A térségben fekvő, vízminőség-javításra kötelezett települések – Kiskunfélegyháza-Aranyhegy, Fülöpjakab, Petőfiszállás, Pálmonostora, Pálmonostora-Aranyhegy, Gátér – vízellátása érdekében Kiskunfélegyházáról távvezetékek épülnek. A megnövekedett vízigények biztosítására a kiskunfélegyházi II. vízműtelepen új kút fúrása, meglévő kút felújítása valósul meg. A Kiskunfélegyházához tartozó Selymes és Halesz településrészek vízellátása céljából elosztóhálózatok épülnek. Jelentős beruházás Kiskunfélegyházán a meglévő víztorony kiváltására épülő 1.500 m3-es, valamint a Gátéron és Fülöpjakabon létesülő új, 50 m3-es víztorony. A vezetéképítések és vízműtelep rekonstrukciója mellett, a települések elosztó hálózatain egyes vezetékek kiváltására, mosató csomópontok építésére, meglévő tolózárak, tűzcsapok cseréje történik.

Izsák -  Ágasegyháza

A vízminőség biztosítására a meglévő vízműtelep rekonstrukciójára kerül sor Izsákon. Új kút fúrása mellett, 106 m3/óra kapacitású tisztítási technológialétesítése valósul meg. A meglévő 500 m3 kapacitású víztorony felújítása mellett Ágasegyházán új 100 m3 kapacitású víztorony létesítésére kerül sor. A települések elosztóhálózatain lévő tűzcsapok cseréje kiemelt rekonstrukciós feladat.

Tass, Gudmon-foki térségi vízellátó rendszer

Szabadszállás, Kunadacs, Kunpeszér települések vízminőségének javítása a meglévő „dunai” térségi rendszerről történő vízátvétel jelenti távvezetékek építésével. Jelentős beruházás a Szalkszentmárton-Szabadszállás között épülő több, mint 20 km hosszúságú vezetékszakasz. A megnövekedett vízigények biztosítása céljából a Gudmon-foki vízbázis kapacitásának bővítésére kerül sor új parti szűrésű kutak fúrásával. Jelentős feladat a projektben érintett Tass, Kunszentmiklós, Apostag, Dunavecse, Kunadacs, Kunpeszér, Szabadszállás, Szalkszentmárton települések vízhálózatainak részleges rekonstrukciója vezeték, tolózár cserékkel, tűzcsapok beépítésével. 

 

Címke: