Négy rendőr érintett kényszervallatásban

2013 okt 1
Megosztás

Áprilisban halállal végződött egy előállítás az izsáki rendőrőrsön. Nem ez volt a két rendőr első kihallgatása, amelyen bántalmaztak. A helyi szokásjog miatt négy rendőr áll bíróság elé.

 

A Kecskeméti Törvényszék legalaposabb bírója, dr. Pólik Edina fogja tárgyalni a brutális izsáki rendőrjárőrök perét, amely még az idén megkezdődik. Halált okozó testi sértés, kényszervallatás, jogtalan fogvatartás, hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás a vád a 27 éves B. Viktor és a 30 éves B. Csongor rendőrök ellen, amelyet október 1-én nyújtott be a bíróságra a Kecskeméti Nyomozó Ügyészség.  A vádirat szerint a két rendőr április 8-án 17.43-kor Orgoványon megállította a negyvenhat éves Bara Józsefet, aki nem volt velük együttműködő, ezért az út mellett élettársa jelenlétében a földreteperték, megbilincselték, autóba tuszkolták és előállították az izsáki rendőrőrsön. A hivatalos helységben - jegyzőkönyv felvétele nélkül - egy székre ültették, az őrszoba ajtaját becsukták, majd több mint két órán keresztül felváltva, valamint együtt nagy erővel bántalmazták azért, hogy bevallja: múlt év augusztusában ő lopta el Orgoványon a mindenki által csak "fóliás" Janiként ismert gazda sthillfűrészét. A hátrabilincselt kezű férfi a folyamatos veréstől elvesztette az egyensúlyát, hanyatt esett a székről, ahol a két - Terroristaelhárítási Központba készülő - rendőr tovább ütlegelte. A vádirat szerint két oldalról több alkalommal ököllel, és gumibottal ütötték a hátrabilincselt kezű férfi mellkasát. Bara József 19.55-kor rosszul lett, eszméletét vesztette, a kiérkező rohamkocsi mentőorvosa már a halál beálltát tudta megállapítani. Az igazságügyi orvosszakértő szerint Bara halálát a bántalmazástól elszenvedett sorozatos csontörések miatt tüdő- és zsirszövetroncsolódás következtében kialakult zsírembólia okozta. 

A két rendőrjárőr - akik azóta előzetes letartóztatásban vannak - azzal védekeztek, hogy mindössze Bara József ellenállását akarták törvényesen megtörni. Erről szóló jelentésük alapján a kiskőrösi rendőrkapitány - akit az izsáki őrparancsnokkal együtt azonnali hatállya felmentettek -  hivatalos személy elleni erőszak miatt feljelentést tett az elhunyt férfi ellen, de azt a nyomozó ügyészség elutasította. A lopási ügy nyomozása is újraindult mindeközben, majd bizonyítottság hiányában nemrégen lezárta a rendőrség Tolna Megyében, mivel megállapították, hogy Bara Józsefnek, a lopási ügy bejelentését megelőzően is volt sthilfűrésze, így lehet, hogy egy végzetes tévedés áldozata lett.

A vádiratból kiderül az is: a két rendőrjárőrnek nem ez volt az első hivatalos személyként ellkövetett bántalmazása, az izsáki esetet megelőzően összesen még négy előállított férfit bántalmaztak az év első hónapjaiban. Februárban B. Viktor  egy alkalommal szintén veréssel próbált revenni egy férfit a vallomástételre, amelyben egy másik kollégája, a per harmadrendű vádlottja működött közre, valamint B. Viktor az egyik megvert férfi sérüléseinek az okáról hamis iratokat állított ki a kórház felé. A negyedrendű szabadlábon védekező rendőrjárőr ellen azért emelt vádat az ügyészség, mert az izsáki ügyet megelőzően végignézte B. Viktor és B. Csongor  egyik bántalmazásos kényszervallatását, de abba nem avatkozott bele, nem próbálta megakadályozni, illetve nem jelentette azt feleltteseinek, ezért hivatalos kötelességét vétkesen megszegte - áll a vádiratban.

Megkérdeztük a Bara család hozzátartozóinak védelmét ellátó ügyvédet Magyar Györgyöt, hogy elegendőnek tartja-e az ügyészség vádminősítését,  amivel a közvélemény és más jogi vélemények szerint a rendőrök folyamatos bántalmazása kimerítheti a súlyosabb megítélésű emberölés büntettét.

Magyar György tudósítónknak azt mondta: véleménye szerint a nyomozó ügyészség minősítése törvényes és helytálló. Hozzátette: a közvélekedéssel ellentétben büntetőjogi szakmai szempontból úgy véli nem lehet emberölésként minősíteni az izsáki rendőrök cselekményét, mert az elkövetőknek még eshetőlegesen sem volt a szándékában a sértett életének a kioltása.

 
Címke: