Csődbe viszik a járványügyi rendelkezések a cserkeszőlői fürdőt

2020 jún 10
Megosztás

Érdemes végig olvasni, remélem az alábbi írás érthetővé teszi intézkedéseinket, feladatainkat és nyitásunk módját.

Az elején: az NNK-ÁNTSZ szabályozása szerint egyszerre 165 főt tudnánk beengedni a fürdőbe. Erre a létszámra miként is nyithatnánk ki?

A Cserkeszőlői Fürdő és Gyógyászati Központ (továbbiakban fürdő) 74825 m2-en helyezkedik el. 

Jelenleg az üzemelési szabályzatunkban napi 6771 személy fogadása szerepel. A medencéinkben egy időben 1367 személy tartózkodhat.

Ezek a számadatok, melyek biztosították Cserkeszőlőnek a 9-10. helyet a termálfürdők sorában, ezek alapján is fogadunk 430-470 ezer fürdővendéget évente, és ez biztosítja a több, mint 200 ezer vendégéjszakát, mellyel Jász-Nagykun-Szolnok Megye vendégéjszakáinak a 27 %-t  adjuk. 

Ezek nagyon szép számok egy 2000 fős településről, a gyógyulni vágyók között előkelő helyet foglal el a fürdőnk. 

Ez év első kettő hónapjában azt is tapasztaltuk, hogy igenis lehet fokozni a vendégek létszámát és rövid időn belül nagy reményekkel kecsegtető vendég- és bevételszámokat produkáltunk és felállítottuk a fürdő felújításának ütemtervét.

A fenti számoknak is köszönhető, hogy nem csak az önkormányzati szálláshelyek száma nagy (mintegy 780 vendéget tudunk egyszerre elszállásolni), hanem a magánvállalkozások is megengedhették eddig maguknak, hogy akár nagy szállodákat is építsenek a településen, a fürdőre építve.

A fürdőnk jó és gazdaságos üzemeltetésével tudjuk elérni az eredményeket és nagyon sok család és vállalkozás számára megélhetést biztosítani, és a gazdasági stabilitás garantálja azt, hogy a szükséges felújításokat is el tudjuk végezni.

Ennek a koronavírusra történt veszélyhelyzet által generált egészségügyi és gazdasági helyzetnek köszönhetően a fürdőnk március 16-i, egyik napról a másikra történt bezárása miatt vége lett.

Falnak csapódtunk, és egyik pillanatról a másikra nullára csökkent a sebességünk, azaz minden bevételünk megszűnt.

Ekkor kezdődött az NNK felől az a kommunikálás (márciusban), miszerint a (gyógy)fürdők üzemeljenek csak nyugodtan, hiszen a vízforgatós medencékben a klór miatt, a gyógymedencékben pedig a melegvíz miatt nem marad meg a vírus. 

Sokáig reménykedtünk, hogy majd kapunk segítséget, de mindenhonnan elutasító választ kaptunk. Sajnos a Kormány által adott segítségeket sem tudtuk felhasználni, mivel a fürdőnk költségvetési intézményként működik és minden munkavállaló közalkalmazott, így kimaradtunk a lehetőségek felhasználásából.

A fürdőnek 170 munkavállalója volt, újra nyitáskor kb. 150 főt tudunk alkalmazni. Ez nagyon nagy arány más munkahelyekhez és más fürdőkhöz képest, és nagy örömmel tölt el bennünket, hogy ennyi munkavállalónak biztosítottunk az elmúlt majdnem 3 hónap leállás alatt is jövedelmet. Ezt kevesen csinálták meg!

Ám ezt tovább folytatni a jelenlegi lehetetlen szabályozási körülmények között nem tudjuk, mint sok más gyógyfürdővel rendelkező település, mi is a katasztrófa szélén állunk, hiszen az alaphelyzet egyforma.

A fürdőnek (így az önkormányzatunknak) jelenleg a 3 hónapos leállás miatt 423 millió forint bevételkiesése van, és ezen felül történnek meg a védekezés jegyében az állami elvonások, úgymint gépjárműadó, idegenforgalmi adó, üdülési hozzájárulás. Lassan több, mint 525 millió forint bevétel kiesést könyvelünk el (tavalyi adatok alapján!) és a veszteségek még ezen felül számolandóak.

Még ezt a hiányt is el tudná viselni és ki tudná gazdálkodni az önkormányzat, ám a közfürdők üzemeltetésére hozott lehetetlen NNK-ÁNTSZ útmutatás és tájékoztató megakadályoz bennünket ebben.

A jelenlegi szabályozás mellett 165 főt (!!!) engedhetnénk be egyszerre a fürdőbe, a korábbi 6771-el szemben. Ez nem aránytalanul nagy különbség, hanem egyenesen értelmezhetetlen és értékelhetetlen különbség és teljesen életszerűtlen az egész. 

Szinte az összes gyógyfürdő hasonló problémával küzd.

Az ÁNTSZ (NNK) szabályozása:

1. Leírja, hogy egy emberre a korábbi 8 m2 helyett 16 m2-t kell számolni a területből. De a beengedhető személyek számát nem ettől teszi függővé, hanem a medencék terhelhetőségétől.

2. A medencék terhelhetőségénél a 2 m2-t felemelte 4 m2-re. És ajánlja a 1.5 méteres védőtávolság betartását. Tehát egy eredetileg 100 fő befogadású medencénél az üzemeltető beengedhet a medencébe 50 főt. Azok akár lehetnek egy kupacban is, hiszen a 1.5 méteres védőtávolság betartása csak ajánlott a lehetőségekhez képest, ez nem baj. Csak a beengedett személyek száma a fontos.

3. Nem engedi a töltő-ürítő medencéket, így a gyógyvizes medencéket sem. Egészen április végéig nem volt baj a gyógyvíz, azt mondták, hogy abban nem marad meg a vírus. Most azt mondják, hogy mégis megmarad, igaz erről kutatást, vagy bármilyen adatokkal kapcsolatos számításokat nem adtak közre.

Itt kell beszúrni azt, hogy minden jel arra mutat, miszerint a gyógyfürdők érdekérvényesítési és képviseleti szervei hatástalanok a feladatuk ellátására, vagy nem áll érdekükben az, hogy minden gyógyfürdő számára megfelelő legyen a szabályozás. 

Érdemes megnézni azokat fürdőket, amelyek most is üzemeltethetnek gyógymedencét (összesen 8 ilyen gyógyfürdő van jelenleg és Hévíz), milyen műszaki tartalommal rendelkeznek és milyen műszaki tartalmat követelnek meg az ÁNTSZ szabályozásában? 

8 gyógyfürdő felel meg a legalább 150 gyógyfürdőből.

A cserkei gyógyvíz legalább 34 fokos a medencében, de inkább ez feletti, vannak 38-40 fokos medencéink is. A cserkei gyógyvíz kloridos, kénes, jóddal teli gyógyvíz, amelyet bőrbetegségek gyógyítására is ajánlanak. 

Ide kívánkozik az is, hogy ki kíván olyan gyógyfürdőbe, gyógyvizes fürdőbe menni, ahol nincs gyógyvíz? 

Senki. 

Klóros vizet az otthoni gyerekmedencében is lehet szürcsölni, ahhoz nem kell kinyitni egy gyógyfürdőt.

4. Mindenki beleszámít a fürdőbe beengedhetőek létszámába, tehát mi történik a gyógykezeléseken részvevőkkel? Miért nem lehetett ezeket külön venni? A csecsemő is egy főnek számít, ahogy a felnőtt is. 165 főre így mit számoljunk? Ez is mutatja a szabályozás lehetetlen voltát.

Nem folytatom.

Dr. Kvarda Attila, a hévizi gyógyfürdő főigazgatója elmondta, hogy a gyógyvizek baktericid és virucid, azaz dezinficiáló (fertőtlenítő) hatással bírnak. 

Ezek után érthetetlen számomra miért is nem lehet ezeket a gyógyvizeket használni? Hozzá nem értők adnak tanácsot legalább 150 gyógyfürdő sorsával kapcsolatban, és ismét vannak kivételezettek, akik pozíciójuknál fogva jutottak olyan előnyhöz, ami véleményem szerint mindenkinek járna.

Miért jutnak előnyhöz? 

Mert összesen 8 fürdő építette ki a töltő-ürítő medencéinek a fertőtlenítő adagoló rendszerét. A mi fürdőnkben nem lett kiépítve (és a gyógyvizes fürdők nagyon nagy részében szintén nem), mivel véleményem szerint azért gyógyvíz a gyógyvíz, hogy ne a fertőtlenítőszert igya be a szervezetünk. Az előző fürdővezetés is helyesen döntött ebben az ügyben. 

Engedélyezni kellene a gyógyvizes medencék üzemeltetését is, betartva a higiéniás szabályokat és egy fürdőbe az adott szabad terület révén lehessen beengedni a látogatókat. Ha van vírus azt bármilyen módon el lehet kapni, nem fürdő, gyógyvíz, klóros víz, vagy egyéb dolog függvénye, hanem inkább felelősség teljes állampolgári magatartás és a higiéniás szabályok betartásának a kérdése.

Még annyit hozzátennénk, hogy egy gyógyfürdő sem engedheti meg magának azt, hogy ne gondoljon a jövőre. Amennyiben nem gondolunk a jövőre, úgy nem lesznek majd gyógyfürdők, mert sorra fognak bezárni a lehetetlen szabályozás miatt és a veszteségek akkorára nőnek, hogy sem a vállalkozások, sem az önkormányzatok nem tudnak majd talpon maradni. Ez a szabályozás semmi mást nem tett, csak el akarja lehetetleníteni a gyógyfürdőket. 

Ennek a végét úgy hívják, hogy csőd. 

Nem hagyom, hogy a mi fürdőnk csődbe jusson egy élhetetlen szabályozás miatt, nem hagyom, hogy a fürdőnk ne tudjon gazdaságosan üzemelni, és nem hagyom, hogy olyan dolgokat követeljenek a fürdőnkön, amelyek nem találhatóak meg jogszabályokban. 

Nem célunk az elmaradt bevételek pótlása, hiszen ekkora kiesést nem lehet csak úgy pótolni a nyári szezon alatt. Viszont a jövőre gondolva megoldást kellett találni a vendéglétszám növelésére, mert több száz család megélhetése a tét a községünkben és annak környékén. 

Amennyiben eltörlik a közfürdők korlátozásait, mi azonnal visszaállítjuk a régi rendszert. 

(Gondolnunk kell a fürdőre épülő vállalkozásokra is, hiszen egy szálloda nem fog megélni a környék mezőgazdaságából, hanem csak az ideérkező vendégekből. Ehhez viszont vendégszám szükséges, amit csak a turnusok ideiglenes bevezetésével érhetünk el. Csak a turnusos rendszerrel tudjuk jelenleg biztosítani a megfelelő jegymennyiséget a szállásadók felé úgy, hogy gondolnunk kell a helyi lakosokra, az üdülővel rendelkezőkre és az egy napos betérő vendégekre is. Nem hagyjuk magukra a vállalkozóinkat.)

A megoldás remélem közel van, és kérem a kedves vendégeinket, hogy várjuk meg türelemmel a nyitást, és nézzük meg akkor a fürdő használat feltételeit.

Higgyék el, Kedves Vendégeink, hogy nagyon fontosak Önök számunkra és mindent megteszünk annak érdekében, hogy bármennyi időt is töltsenek el nálunk, kényelemben és magas színvonalú kiszolgálásban legyen részük.

Köszönöm a figyelmüket.

Varga Attila

polgármester

A részletes fürdőszabályozásról itt olvashatnak