A hadügyi szál a kecskeméti számlagyárban

2014 okt 22
Megosztás
ítélet a kecskeméti törvényszéken

Felmentették a bűnszervezet vádja alól Gyenes Leventét, Gyömrő polgármesterét szerdán a Kecskeméti Törvényszéken. Adócsalásban bűnös, 9 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték.

 

Csaknem két éve zajlik már az az adócsalás bűntettében indult, harminckét vádlottas tárgyalássorozat a Kecskeméti Törvényszéken, amelyben szerdán reggel hirdetett első fokú ítélet dr. Fodor Endre büntetőtanácsa. A fő vádlottak - köztük Gyenes Levente - sem jelent meg az ítélethirdetésen, csupán három kisebb bűncselekménnyel vádolt férfi jött el és hallgatta meg a bírói tanács érveit.

Soós Mihály ügyész, az első hét vádlottra, mint bűnszervezet tagjaira, kedvezmények nélküli fegyházbüntetést kért, a vád szerint a hetedrendű vádlott, Gyenes Levente is tagja volt a bűnszervezetnek.

A bíróság első fokú ítélete szerint az első rendű Zs. Tibort, bűnszervezet tagjaként elkövetett folytatólagosan elkövetett adócsalás és magánokirathamisítás bűntettéért 7 év kedvezmények nélküli börtönbüntetésre ítélte. 

A másod rendű M. Ivánt bűnszervezetben elkövetett adócsalásért 4 év 6 hónap kedvezmények nélküli börtönbüntetésre, a harmad rendű S. Zoltánt, bűnszervezetben elkövetett adócsalásért 3 év 6 hónap kedvezmények nélküli börtönbüntetésre, a negyed rendű K. Márta könyvelőt, bűnszervezetben elkövetett adócsalásért 4 év kedvezmények nélküli börtönre, az ötöd rendű E. Ernőt, bűnszervezetben elkövetett adócsalásért 1 év 6 hónap kedvezmények nélküli börtönre. A hatod rendű K. Jánost bűnszervezetben elkövetett adócsalásért 1 év kedvezmények nélküli börtönre. A heted rendű Gyenes Leventét a bűnszervezet vádja alól a bíróság felmentette, de bűnösnek találta adócsalás és magánokirathamisítás bűntettében ezért  9 hónap 2 évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. A közügyek gyakorlásától a polgármestert a bíróság nem tiltotta el.

A további vádlottakat felfüggesztett börtönbüntetésre, valamint pénzbüntetésre ítélte a bíróság, valamint több vádlottat felmentett a vádak alól. Ezek közül Ács Jánost, a HM Currus Zrt. egykori vezérigazgatóját, mint tizenketted rendű vádlottat, adócsalásért 1 év börtönbüntetésre ítélték 3 évre felfüggesztve.

A bírói tanács a fiktív számlákat felhasználó cégvezetőket összesen több mint százmillió forint vagyonelkobzásra ítélte.

A költségvetés kára több mint 400 millió forint volt.

Az ítélet nem jogerős, mert az ügyész a büntetés súlyosbítása miatt nyújtott be fellebbezést.

A tényállásról

A bíróság szerint a bűncselekmény központjában az első rendű vádlott, a kecskeméti éjszakai életben Nyiga becenévre hallgató Zs. Tibor volt, aki több mint öt éve rossz anyagi helyzetben lévő helybéli fiatalembereket gyűjtött maga köré, jó kereset ígéretével. A strómanok - a másod és az ötöd rendű vádlott - nevére cégeket alapított, a könyvelést pedig ő intézte. A módszer a következő volt: Nyiga a fővárosi kapcsolatrendszerén keresztül különböző cégeknek jutalék ellenében költségszámlákat ígért a társasági adózásuk csökkentése érdekében. 

A gyakorlat az volt, hogy Nyiga strómanjai kiállították a számlát a megadott cégre, amely átutalta az összeget, amit sebtében egy összegben kivettek az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet kecskeméti fiókjából, majd a jutalék levonását követően Nyiga visszaszállította az átutalóhoz. 

A bíróság szerint a számlákra írt gazdasági tevékenység nem lett elvégezve. 

Az üzlet évekig jól működött, egyre nagyobb nevű vállalkozások kapcsolódtak a rendszerbe, még a hadügy egyik társasága, a HM Currus Zrt. is szolgáltatásokat rendelt ezektől a csak papíron működő cégektől, igaz, az állami cég nem a társasági adócsökkentés címén vett számlát, hanem lényegében fiktív munkavégzést - járműbontás, gépbeszerzés - könyveltek le, majd megosztoztak a visszaosztott közpénzen. 

Hamis orvosi papírok

Az első rendű vádlott eleinte tagadta a fejére olvasott bűnöket, majd részletes beismerő vallomást tett. Ekkor került a körbe Gyenes Levente, Gyömrő polgármestere, aki - Nyigának a  tárgyaláson is fenntartott vallomás szerint - a jó nevű cégeket hozta a rendszerbe. Nem csak Nyiga, hanem a másodrendű M. Iván vallomásából is az derült ki, hogy ezeket a fővárosba visszajuttatott pénzeket a polgármester által működtetett irodába kellett vinni, ahol egy  titkárnő - szintén vádlott - számolta meg, de volt pénzszámláló gép is amikor sok-sok milliót kellett átvenni. Ezekre az érvekre Gyenes azzal védekeztt, hogy ez egy 15 millió forintot kölcsön visszadása volt.

A strómanok nem tagadták a rájuk olvasott bűnöket, inkább a szerepüket próbálták az ügy során kicsinyíteni és az egészet Zs. Tiborra tolni. Nyiga ekkor orvosi papírokkal állt elő, amelyek kizárták a büntethetőségét, de kiderültek, hogy az pszichiátriai orvosi igazolások nem valósak.