Kecskeméten a magyarbarát török

2015 jún 16
Megosztás
Tekirdag

Válogatott, nagy méretű fotóival  ismét Kecskemétet választotta Nijat Ayvaz török művész, hogy láthassák alkotásait. Kiállítása július 20-án 18 órakor nyílik a Cifrapalotában.

 

A nyugat-törökországi  Tekirdagban, azaz  Rodostóban,  ha azt mondják művészet, akkor mindjárt egy sokoldalú művész: NIJAT AYVAZ neve jut eszünkbe.

Hogy ki is ő? -  erre saját weboldalán  így válaszol; "Egy dalokat éneklő, írásaival alkotó, fotókat készítő, gondolkodó, szemlélődő, kérdező, de végső soron is ember..." 

És mi még azt is tudjuk, hogy egy a magyarokat kedvelő igaz, hű barát!

NIJAT AYVAZ 1969-ben a törökországi Tekirdag  (Rodostó) városában látta meg a napvilágot. 

1992-ben a Müjdat Gezen Művészeti Központ  Klasszikus Török Zene Tagozatán kezdte művészeti pályáját és azt éveken keresztül egyre megerősödve folytatta. Azokban az években vált nyilvánvalóvá  a fotózáshoz fűződő szeretete is, amit napjainkig számos önálló kiállítás bizonyít, ezzel is erősítve ilyen irányú karrierjét.

Tekirdag egy álomváros (2005), A fény mélységeinek városa: Tekirdag (2007), Tekirdag egy álomváros a Márvány-tenger partján (2008) címmel három fotóalbuma jelent meg, és a szülővárosáról Tekirdag város turistatérképe (2007) munkáival új távlatokat nyitott.

2005-ben egy  1600 éves római kori öntözőrendszer fotózásával új ismereteket tárt fel, majd 2006-ban az Oszmán-kor és a török világ mondavirágaként ismert Ottoman- vagy Isztambuli tulipán  néven elhíresült s 150 éve kihaltnak vélt  virág  fotózásával valóságos  felfedezővé vált. Ezt követően  az őt bemutató országos kiadványokban "Kultúr-archeológus"-ként említik. (A Kultúráért felelős Minisztérium ezt a virágot választotta az ország szimbólumának. Az ottomán tulipán alakja emlékeztet az arab Allah szóra, így a virág Allah halhatatlanságát is jelenti.) 

2008:  külföldön végzett munkái között nagy elismerést aratott Japánban "A Concise History of Japanese and Western Architecture" című összeállítása. Munkái megjelentek a nemzetközi és belföldi légitársaságok kiadványaiban, turista utazási leírásokban és riportokban. Ugyanakkor számos idegen nyelvű  kötetben  és web oldalon is  találkozhatunk képeivel.

A fotózás területén végzett munkájáért 2010-ben a Török Köztársaság Kultúra és Turizmus Minisztérium Művészeti Osztályának  értékelésében "Fotói művészi minőségűek" kategóriában neve immár művészként került bejegyzésre.

2000-2014-ig belföldön és külföldön 35 önálló fotókiállítása nyílt meg. Számos elismerést nyert Tekirdag és környéke témában készült és bemutatott  fotóival.

2010-ben Isztambul Európa Kulturális Fővárosa címet viselt, - ennek kapcsán  először Magyarországon, Kecskemét városában megrendezett "CSIPERO" Nemzetközi Gyermektalálkozón kiállításra került "Török ember" témájú fotóival képviselte hazáját. Ez a kiállítás  napjainkig számos európai ország fővárosában, nemzetközi fesztiválokon képviseli Törökországot.