Kecskeméti filmes a MMA támogatottjai között

2022 júl 1
Megosztás

Kihirdették a Magyar Művészeti Akadémia művészeti ösztöndíj pályázatának száz új nyertesét. Idén tízszeres túljelentkezés volt, a száz támogatott alkotó között pedig hat filmes van: Ambrus Emese, Andrasev Nadja, Kis Hajni, Lakos Nóra, Nagy V. Gergő és Szoboszlay Eszter.

A Magyar Művészeti Akadémia idén ötödik alkalommal három évre szóló, havi bruttó 200 ezer forint összegű művészeti ösztöndíj elnyerésére hirdetett pályázatot 100 fő részére, kilenc művészeti területről, amelyre március 21-ig lehetett jelentkezni. A határidő lejártáig több mint 1000 pályaművet nyújtottak be. A 100 ösztöndíjas között hat filmes van.

Ambrus Emese székelyudvarhelyi filmes Hagyományok modern korongon című dokumentumfilmjében a kortárs erdélyi fazekasok munkásságát szeretné kutatni.

A nyalintás nesze és a Szimbiózis rendezője, Andrasev Nadja az anyaságról és a gyerekvállalási dilemmákról szóló új filmtervén fog dolgozni az MMA ösztöndíj segítségével.

A Külön falka rendezője, Kis Hajni pályázatának címe Láthatatlan gondoskodók arcai, melynek témája az idősgondozók bemutatása egy fotó- és videókiállítás, valamint egy forgatókönyv megírásán keresztül.

Lakos Nóra filmrendező, forgatókönyvíró, a Cinemira – Nemzetközi Gyerek és Ifjúsági Filmfesztivál vezetője a fiatal közönséget kutatja: egy részben videó, részben szöveg alapú kutatást tervez létrehozni a fiataloknak szóló filmes és médiatartalmak jelenéről és lehetőségeiről.

Nagy V. Gergő rendező, forgatókönyvíró, dramaturg, filmkritikus a dokumentarista játékfilmek forgatókönyvírásának kérdéseit vizsgálja, többek között Pedro Costa, Lav Diaz és Paz Encina filmjein keresztül.

Szoboszlay Eszter animációfilmes és képzőművész, MMA témája egy családi történeteken alapuló animációs filmsorozat forgatókönyvei, valamint ennek a témának képeskönyvben való megjelenítése. Ezen kívül Animáció a grafikában, grafika az animációban című tanításmódszertani anyag összeállítását tervezi.

A 2018-ban indult projekt népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy idén is több mint tízszeres túljelentkezéssel zárult a pályázat. Kocsis Miklós, a kutatóintézet igazgatója elmondta, építőművészet, film- és fotóművészet, ipar- és tervezőművészet, irodalom, képzőművészet, művészetelmélet, népművészet, színházművészet, és zeneművészet kategóriákban 1032 formailag érvényes projekt érkezett. A legnépszerűbb művészeti ágnak a képző-, és a zeneművészet bizonyult, míg előbbire 219, addig utóbbira 149 pályaművet adtak be a 18–50 év közötti jelentkezők. A 2022-es ösztöndíjasok teljes listája az MMA oldalán olvasható.

Az ösztöndíjprogram célja − programszerű, három évre szóló – alkotó- és előadó-művészeti, valamint művészetelméleti tevékenységek támogatása, magas színvonalú művészi és művészetelméleti tevékenységek anyagi feltételeinek megteremtése. A nyertes művészek az ösztöndíj mellett folyamatos mentorálást, valamint publikálási és bemutatkozási lehetőséget kapnak, továbbá rendszeres szakmai találkozón vesznek részt, amelyen beszámolhatnak az addig elért eredményeikről.

Szoboszlay bemutatkozó

1979-ben születtem. Jelenleg Kecskeméten élek a családommal. A férjem: Szikora Imre, képzőművész és művésztanár, ikergyerekeink 9 évesek.

Az egri tanárképző főiskola rajz-vizuális kommunikáció szakán kezdtem a felsőoktatási tanulmányaimat, majd a Magyar Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakán tanultam és szereztem diplomát.

Művészeti tevékenységem középpontjában az animációs filmek készítése áll. 2006 óta rendezek rövid animációs filmeket a Kecskemétfilm Kft gyártásában. A rövidfilmjeim a gyermeki gondolkodásba, érdekes terekbe, fejekbe, dobozokba, életterekbe engednek betekintést. A filmek közül néhányat saját magam írtam, másokat irodalmi művek inspiráltak. A filmek látványvilágát én terveztem, leginkább makettek fényképezésén alapuló technikát használok, amit rajzolt animációval és digitális technikákkal ötvözök. Legutóbb a Cigánymesék című animációs filmsorozatban dolgoztam rendezőként, a sorozat művészeti vezetője Horváth Mária.

Filmjeim: Fejlakók 1.2.3.4., Boltosmesék, Ismeretlen földlakók, Mesék Budapestről 1.2. , Cigánymesék: A Nap és a Hold története, Zefír és Rebeka, A kosárfonó 

Képzőművészként folyamatosan részt veszek csoportos kiállításokon. A kecskeméti X csoport és az Illusztrátor Pajtások csoport tagja vagyok. Munkáimban dobozok, terek létrehozása, berendezése érdekel. Legújabb képeimben a miniatűr mérettel kísérletezek.

Gyerekkönyv illusztrációval is foglalkozom.

Művésztanárként is dolgozom. Kecskeméti művészeti középiskolákban: grafikát és animációt tanítok 2005 óta.