Csíkszeredai vízműves vezető járt a BÁCSVÍZ-nél

2017 aug 18
Megosztás
Kurdi Viktor

Mintegy két évtizedes az együttműködés a csíkszeredai központú HARVÍZ Rt. és a BÁCSVÍZ Zrt. között. Különösen az utóbbi hat-nyolc évben erősödtek számottevően a szakmai és baráti kapcsolatok. Ennek keretében ezekben a napokban Tőserdőben nyaral családjával Kassay János, a HARVÍZ Rt. vezetőtanácsának elnöke, aki pihenését megszakítva, Kurdi Viktornak, a BÁCSVÍZ Zrt. elnök-vezérigazgatójának meghívására egy szakmai bemutatón vett részt Kecskeméten, augusztus 18-án. Kassay János az itteni csatornahálózati üzem által alkalmazott, a csapadékvíznek a szennyvízhálózatra történő rákötését felderítő módszerrel, technológiával ismerkedett.

- Kecskeméten, a Szép utcán szerveztünk egy füstöléses vizsgálatot, abból a célból, hogy Kassay János közvetítésével csíkszeredai barátainknak is bemutassuk ezt a technológiát. Társaságunk alapvetően arra alkalmazza a módszert, hogy a csatornahálózatba bejutó idegen vizek útját felderítsük. Ezzel kapcsolatban vannak tapasztalataink, és azokat szeretnénk megosztani a HARVÍZ szakembereivel is. Amikor legutóbb – néhány hete – Csíkszeredában jártunk, akkor a városvezetéssel tárgyaltunk arról, hogy milyen együttműködési lehetőségek vannak a két cég között. Jó érzés látni, hogy évről-évre megtaláljuk a szakmai tapasztalatcserének azokat a területeit, amelyek elő tudják segíteni a két partnertársaság boldogulását az adott környezetben. Örülök annak, hogy Kassay János elnök úr magyarországi helyszínt választott családi nyaralásuk színhelyéül, és örülök annak is, hogy a pihenést megszakítva időt áldozott erre a szakmai programra – mondta Kurdi Viktor.

Kassay János arra hívta fel a figyelmet, hogy elmúlt hét évben egy hatalmas beruházás valósult meg a HARVÍZ-nél, európai uniós források felhasználásával.

- A fejlesztés keretében több száz kilométer ivóvíz- és szennyvízvezetéket cserétünk ki. Mostanra eljutottunk arra a szintre, hogy már kezdhetjük vizsgálni, mennyire közlekedik a csapadékvíz a szennyvíz elvezetésére kiépített vezetékeken. Nálunk a domborzati viszonyok teljesen mások, mint Kecskemét környékén. Nagyok a szintkülönbségek, az esések, így hatalmas mennyiségű víz tud lezúdulni a lejtőkön, és ezért egyre inkább azzal találkozunk, hogy egyes közterületeken az esővíz miatt feltör a szennyvíz. BÁCSVÍZ-es kollégáinkat kérdeztük arról, hogy ők hogyan próbálják kezelni az ilyen jellegű problémákat. Elmondták, hogy jó eredményekkel használják azt a berendezést, melynek segítségével meg tudják találni azokat a helyeket, ahol a csapadékvíz csatornákat rákötik a szennyvízvezetékekre. Mivel Tőserdőn pihenünk családommal, adódott a lehetőség, hogy megismerkedjek a technológiával.

A látottakat és hallottakat hazatérésünk után megosztom majd Csíkszereda illetve a HARVÍZ vezetésével, és döntünk arról, hogy mi legyen a következő lépés.

Úgy gondolom, hogy bérbe vesszük majd a berendezést, kipróbáljuk, és ha nálunk is beválik, akkor vásárolunk egyet – hangsúlyozta Kassay János.

A bemutató – amelyen egyébként részt vett Kósa József, a BÁCSVÍZ felügyelőbizottságának elnöke, Sütő Vilmos csatornaszolgáltatási ágazatvezető főmérnök és Hegedűs László csatornahálózati üzemvezető is – jól sikerült. A vizsgálat során a füst több olyan helyen is megjelent, ahol szabálytalanul, a szennyvízhálózatba vezetik a csapadékvizet. Ezeken a helyeken egyébként a BÁCSVÍZ szakemberei felszólítják az ingatlantulajdonosokat, hogy szüntessék meg a szabálytalanságot, amit az érintettek - az esetek többségében – szankció alkalmazása nélkül meg is tesznek.