Házi őrizetben az izsáki csárdás

2014 jún 28
Megosztás
elektromos lábbilincs

Az ügyészség indítványára június végén házi őrizetbe került R. Ferenc, izsáki vállalkozó, az  édesanyja, valamint a vállalkozó egyik kolléganője. Október óta voltak előzetesben.

 

Nem volt választási lehetősége a Kecskeméti Járási Bíróságnak, ugyanis a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség indítványozta azt, hogy több mint nyolc hónap után enyhítsenek  a kényszerintézkedésen mert elegendő lesz a házi őrizet is a három különösen nagy vagyoni hátrány okozó csalás és egyéb bűncselekményekkel gyanúsított három fő vádlott esetében.

A fő vádlott, az izsáki R. Ferenc, valamint édesanyja  érdekeltségében áll a kecskeméti, a fővárosi Csalánosi Csárda, valamint  a szintén Kecskeméten található Mathias Pizzéria. 

A három letartóztatott mellett már több mint tíz szabadlábon lévő gyanúsítottja van az ügynek, utóbbiak, a nyomozók szerint, csak a nevüket adták az adócsaláshoz.

Mint ismert, a három vendéglátóhelyen, összehangoltan, október 23-i ünnep előestéjén razziáztak az adónyomozók. 

A nyomozók szerint az izsáki R. Ferenc - akinek az érdekeltségében állnak a vendéglátóhelyek - szándékosan megpróbálta kikerülni az adó- és járulékfizetést azzal, hogy különböző cégek nevében bérleti szerződések látszatával üzemeltette a vendéglátó egységeit. A hatóságok szerint a férfi fiktív bérleti szerződéseket kötött az éttermek üzemeltetésére, mivel a cégek ügyvezetőinek gyakorlatilag nem volt közük a vendéglátóhelyekhez, azt lényegében a három fő gyanúsított végezte.

 A cégek csupán arra kellettek, hogy amikor az adó- és járulékfizetésre került a sor, azt annak rendje-módja szerint bevallották, de a befizetés végül nem teljes mértékben teljesült. A cégek lassan csődbe mentek, R. Ferencék pedig erre egy újabb céggel kötöttek bérleti szerződést, amely vitte tovább papíron az üzletmenetet, és amikor a köztartozás már itt is felgyülemlett, jöhetett az újabb cég és az újabb bérleti-üzemeltetési szerződés. 

Az adóhatóság először a becsődölt cégeket kezdte el vizsgálni, kiderült, mind kötődik a három  vendéglátóhely üzemeltetéséhez, illetve ügyvezetőik bevallották, hogy lényegében strómanok voltak. 

A módszer alapján 310 millió forint kárt okoztak a költségvetésnek.  Mivel a fő gyanúsítottak nem is merik el a bűncselekményt, így az esetleges kárenyhítés is eddig dugába dőlt. Ennek okán a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség indítványozta a letartóztatottak szóba jöhető vagyontárgyaira a bűnügyi zárlatot, amelyet a Kecskeméti Járásbíróság jóváhagyott. A nyomozók szerint ez az ügy csak a jéghegy csúcsa, vizsgálják a család más kereskedelmi tevékenységét is.